Obserwatorzy

wtorek, 1 czerwca 2010

KUCHNIA-PORADY

Jak rozpoznać świeżość mięsa ?

Jak wszyscy zapewne wiedzą do spożycia nadaje się mięso świeże lub mrożone.Mięso pochodzące z młodych sztuk ma kolor bladoróżowy,a mięso od starych zwierząt jest ciemniejsze,koloru czerwonego.Tłuszcz od młodej sztuki zwierzęcia jest biały lub białożółty.

Nie nadające się do jedzenia mięso jest miękkie,nieelastyczne,a w dotyku nieprzyjemnie mokre.Zapach jest nieprzyjemny a jego kolor jest zielonkawy lub nawet tęczowy.

Gdy tłuszcz w mięsie jest koloru ciemnożółtego,to znaczy,że pochodzi od starych zwierząt lub chorych.

Jeżeli po ugotowaniu ,mięso ma kwaskowaty lub zjełczały zapach to oznacza najczęściej,że pochodzi od chorych zwierząt.

Cielęcina ma kolor bladoróżowy,a tłuszcz jest biały.Gdy mięso ma kolor szary ,ciemny ,wówczas mięso nie nadaje się do spożycia.Należy również zwrócić uwagę na błonkę okalającą mięso.Powinna dobrze przylegać.Jeśli błonka tworzy pęcherze,to mięso nie nadaje się do spożycia.

Wołowina świeża jest krwistofioletowa,elastyczna,zimna i wilgotna w dotyku.Zawiera mało tłuszczu.Tłuszcz z młodych sztuk jest koloru kremowego,ze starszych zwierząt jest żółtokremowy.

Wieprzowina jest koloru różowego.Im zwierze jest starsze,tym mięso jest ciemniejsze,bardziej czerwone.

Drób Kury i kurczęta mają mięso białe i są lekkostrawne.Indyk ma mięso jasne(pierś) i ciemne (udka).Kaczki i gęsi mają mięso ciemne.Młode sztuki są mięsiste.Skóra jest biała,sucha,nie oślizgła.

Baranina ma kolor czerwony,a tłuszcz biały.Intensywniejszą czerwień ma mięso ze starszych zwierząt,tłuszcz nabiera żółtego koloru.

Konina ma mięso ciemnoczerwone.Wartość odżywcza koniny jest porównywalna do wołowiny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz