Obserwatorzy

wtorek, 1 października 2013

Muszki owocówki i jak z nimi walczyć

Nadszedł czas ciężkiej walki z muszkami owocówkami.
Muszki   żywią się drożdżami znajdującymi się na gnijących owocach. Ich cykl życiowy trwa 10 dni..
Okazuje się, że nie jesteśmy bezradni. W prosty sposób możemy szybko pozbyć się małych natrętów.

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest porządne sprzątanie.  Kosz na śmieci powinien być przykryty i regularnie wynoszony. Kosz na owoce musi być przykryty i nie zapominajmy o suszonych owocach - one także przyciągają owocówki.  Pojemniki z ketchupem, octem i sokami  najlepiej trzymać w lodówce, gdzie muszki nie powinny mieć dostępu.
 Możemy działać na kilka sposobów:

- do miseczki wlać trochę octu balsamicznego lub jabłkowego. Przykryć folią spożywczą i zrobić małe dziurki, muszki będą wchodzić do środka  ale nie wyjdą. Zamiast octu można włożyć kawałek owocu.

- do słoika lub innego pojemnika nalać trochę octu jabłkowego lub balsamicznego (zwykły raczej nie wabi muszek). Dodać odrobinę płynu do mycia naczyń lub innego detergentu, po czym dokładnie wymieszać. Taką mieszankę zostawić na noc (ciemność i niska temperatura dodatkowo wabi owocówki) na blacie kuchni lub w miejscu, gdzie widać najwięcej muszek. Rano powinno być w słoiku mnóstwo owadów.

Jak działa pułapka? Ocet balsamiczny i jabłkowy przyciąga owocówki bo ma podobny zapach do gnijących owoców. Zwykle muszki siadają na powierzchni octu, ale jeśli dodamy do niego trochę detergentu muszki się utopią. To świetny i niezawodny sposób na pozbycie się tych owadów.

-  muszki owocówki nie lubią ciepłego powietrza. Zaobserwuj miejsce, gdzie występuje najwięcej owadów, podłącz obok niego suszarkę i kiedy zauważysz muszki włącz urządzenie. Ciepły podmuch zabije je wszystkie.

- z muszkami szybko upora się także płyn do mycia szyb. Wystarczy spryskać i zetrzeć szmatką.

- możemy też posłużyć się lakierem do włosów. Ten sposób sprawdzi się, jeśli muszki zadomowiły się nie w kuchni, a np. w sypialni lub łazience. Wystarczy rozpylić go w pobliżu zgromadzonych owadów.

Wszystkie pow.porady znalazłam tutaj





3 komentarze:

 1. Dzięki temu przepisowi w końcu przegoniłem muszki, dziękuje!

  Swoją walkę opisałem tu:

  http://www.orana.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno się przyda. Często w sezonie się u mniej pojawiają.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, ciekawy temat - nie miałam o tym pojęcia. A jeśli chodzi o praktyczne porady na co dzień, to warto też zajrzeć na stronę https://j8.pl/porady-ogolne/ - myślę, że też ci się podoba ta strona :)

  OdpowiedzUsuń